Vermont Flag Site Logo

Rohrer, Karl

MILITARY SERVICE

Age: 0, credited to Burlington, VT
Unit(s): USN
Service: MIDS, USN, 7/22/65 [College: USNA 69]

See Legend for expansion of abbreviations

VITALS

Birth: 01/28/1848, Blumberg, Baden, Germany
Death: 05/29/1913

Burial: Lakeview Cemetery, Burlington, VT
Marker/Plot: Not recorded
Gravestone researcher/photographer: Kathy Valloch
Findagrave Memorial #: 130114211

MORE INFORMATION

Alias?: None noted
Pension?: Yes, widow Charlotte H. A., 1/13/1913, IL?
Portrait?: Unknown
College?: USNA 69
Veterans Home?: Not Found
(If there are state digraphs above, this soldier spent some time in a state or national soldiers' home in that state after the war)

Remarks: None

DESCENDANTS

(Are you a descendant, but not listed? Register today)

BURIAL:

Copyright notice

Tombstone

Tombstone

Lakeview Cemetery, Burlington, VT

Check the cemetery for location/directions and other veterans who may be buried there.




Karl Rohrer

Karl Rohrer was born in Blumberg, Baden, Germany on January 28, 1848, and came to the United States in 1857. He was appointed Midshipman on July 20, 1865. He participated in a cruise on the Macedonian in 1866, and on Savannah in 1867, and on Macedonian in 1868 before graduating from the Naval Academy in 1869.

He served on Sabine in 1869 and 1870, and was promoted to Ensign on July 12, 1870.

Between 1870 and 1874, he served on the Pawnee, Kansas and Colorado in the North Atlantic Squadron, and did ordnance duty at the Torpedo Station.

He was promoted Master on November 10, 1872. From 1874 to 1876 he served on Juniata in the European Squadron; from 1876 to 1878, he was stationed at the Torpedo station and Washington Navy Yard.

He was promoted to Lieutenant on April 26, 1876. On January 15, 1878, he reported to Constitution, and detached on leave, July 9, 1879, awaiting orders. From 1879 to 1881 he was on ordnance duty at the Washington Navy Yard.

From 1881 to 1885 he served on Essex, South Atlantic, Pacific and China Squadrons. From 1885 to 1889, he was on ordnance duty at the Torpedo Station. Between 1889 and 1892 he served on Chicago, Boston and Vesuvius, the latter with the Squadron of Evolution.

He was promoted to Lieutenant Commander on December 5, 1897. On November 14, 1900, he was placed in command of the gunboat Annapolis, and was promoted to Commander eight days later, Annapolis departed Hampton Roads, Va., in December, and steamed to the Far East, staying there for three years, mostly in the Philippine Islands. Annapolis returned to Mare Island, California in June 1904, and was decommissioned.

On November 22, 1900, he was promoted to Commander.

He retired as a Commodore on June 30, 1906, however, on January 1, 1907, he is listed as Commandant of Naval Station, Puerto Rico.

Commodore Rohrer died May 29, 1913, in Washington, D.C.

Sources: Peck, 693; Callahan; Cogar, 1:190-191; Kent 1915, 95; National Archives, USS Constitution Logs, 19 July 1877 - 19 January 1878, and 1 February - 15 July 1879; Navy Department, "Register of the Commissioned and Warrant Officers of the Navy of the United States Navy and of the Marine Corps to January 1, 1907."